post

Czym się zajmuje pracownik administracji europejskiej?

Czym się zajmuje pracownik administracji europejskiej?

Instytucje Unii Europejskiej zatrudniają obecnie ponad 40 tysięcy osób ze wszystkich państw członkowskich. To zróżnicowane kulturowo środowisko, w którym umiejętności językowe są na wagę złota, a pracownikom oferuje się wysokie wynagrodzenie. Unia w swoich instytucjach stosuje najwyższe standardy, dając pracownikom wsparcie pozwalające w pełni wykorzystać ich umiejętności i możliwości. Czym zajmuje się pracownik administracji europejskiej i jak nim zostać?

Pracownik administracji europejskiej – charakterystyka stanowiska

W zależności od tego, na jakie dokładnie stanowisko się aplikuje – administrator czy asystent – obowiązki pracownika nieco różnią się od siebie. Do zadań administratorów należny opracowywanie kierunków polityki oraz czuwanie nad wdrażaniem prawa ustalonego przez Unię Europejską. Administratorzy są także doradcami oraz przygotowują analizy. Ubiegając się o to stanowisko należny mieć co najmniej tytuł licencjata.

Chcąc zostać asystentem należy posiadać dyplom ukończenia szkoły średniej. Asystenci zajmują się zadaniami, które mają charakter pomocniczy – ma to ogromne znaczenie dla właściwej organizacji i funkcjonowania danej instytucji UE. Zajmują się m.in. finansami, komunikacją, badaniami naukowymi oraz zadaniami technicznymi.

Jak się przygotować do pracy w administracji europejskiej?

bruksela

Większość osób zainteresowanych europejskimi instytucjami decyduje się na studia podyplomowe na kierunku administracja europejska. Na studiach słuchacze zdobywają wiedzę z pozyskiwania i zarządzania funduszami unijnymi, poznają stosunki polityczne i gospodarcze między różnymi krajami Unii Europejskiej oraz podstawy organizacji i zarządzania. Kierunek ten stawia sobie za cel przekazanie studentom wiedzy, która otworzy im drzwi do międzynarodowej kariery. To nie tylko czysta teoria, ale i zajęcia praktyczne przydatne w codziennej pracy urzędnika. Słuchacze zostają zapoznani także z procesami rekrutacyjnymi na konkretne stanowiska w instytucjach UE oraz rozwijają myślenie numeryczne, abstrakcyjne i werbalne.

Zobacz również  Praca w banku - na co można liczyć

Co oferuje Unia Europejska?

Przede wszystkim szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Praca w wielokulturowym środowisku, w najważniejszych dla UE miastach – Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu – oraz ośrodkach na terenie całej Unii Europejskiej to idealne warunki do zawodowego spełnienia. Ponad to, można liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie oraz poznanie wielu zakątków świata. Pracownicy instytucji UE często jeżdżą na delegacje, które pozwalają im poznać nowych fascynujących ludzi i ich kulturę.

EPSO, czyli European Personnel Selection Office rekrutuje pracowników do praktycznie każdej instytucji UE – od Parlamentu Europejskiego, przez Komisję Europejską, aż do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rekrutacja do każdej z instytucji przebiega w ten sam sposób, dzięki czemu łatwiej jest się przygotować aplikując do więcej niż jednej z nich. Co istotne, przy zatrudnianiu rekruterzy kierują się wyłącznie zdolnościami i umiejętnościami kandydatów. Ta zasada jest ściśle przestrzegana. Bogate kulturowo środowisko sprawia, że rasa, płeć, pochodzenie czy osobiste poglądy nie wpływają na wynik rekrutacji – Unia gwarantuje równe szanse wszystkim kandydatom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *