post

Faktoring vs. kredyt bankowy – które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jaki sposób finansowania działalności gospodarczej wybrać. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać ze specyfiką faktoringu i kredytu bankowego.

Zalety faktoringu

Wśród różnych sposobów finansowania przedsiębiorstw można wskazać między innymi faktoring, który ma szereg zalet. Dzięki faktoringowi możliwe jest dość szybkie poprawienie sytuacji finansowej każdej firmy. Faktoring realizowany jest w ramach zawarcia stosownej umowy, która ma określone limity, a czas jej trwania jest najczęściej nieokreślony. Zawarcie umowy faktoringu nie wymaga przejścia skomplikowanych oraz długotrwałych procedur. Najczęściej zabezpieczeniem dla tego typu umowy jest weksel lub cesja wierzytelności.

Wady faktoringu

Faktoring to sposób finansowania przedsiębiorstw, który ma również pewne wady. Przede wszystkim wiąże się z koniecznością poniesienia dość wysokich kosztów dodatkowych, których nie każdy przedsiębiorca jest świadomy. W ramach ponoszonych kosztów można wymienić między innymi liczne prowizje, takie jak przygotowawcza, aranżacyjna oraz operacyjna. Wymagane są również odsetki za udzielone finansowanie. Umowa faktoringu wymaga również poinformowania swoich kontrahentów o fakcie jej zawarcia, co nie zawsze jest mile widziane.

Zalety kredytu bankowego

Możliwe źródła finansowania przedsiębiorstw to także kredyty bankowe. Dzięki zaciągnięciu kredytu bankowego możliwe jest pozyskanie środków na rozwój działalności gospodarczej lub inwestycję. W ofercie banków można znaleźć dość zróżnicowane kredyty, które funkcjonują na różnych warunkach. Dzięki temu możliwy jest wybór najodpowiedniejszej oferty dla danego przedsiębiorstwa. Kredyt firmowy można zaciągnąć na dowolny cel. Zazwyczaj jest to rozwiązanie bardziej opłacalne niż w przypadku zaciągania kredytów przez osoby indywidualne. Opłacalność kredytu bankowego zależna jest także od warunków, na jakich został on udzielony. Dlatego warto sprawdzić ten aspekt przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego sposobu finansowania.

Zobacz również  Czy program kadrowo-płacowy to klucz do skutecznego zarządzania?

Wady kredytu bankowego

Kredyt bankowy, podobnie jak faktoring, ma również pewne wady. Przede wszystkim w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu bankowego niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej. Może to stanowić spory problem dla działalności gospodarczych, które dość krótko funkcjonują na rynku. Bank przed udzieleniem kredytu sprawdza sytuację przedsiębiorstwa, co może wpłynąć na przedłużenie się całego procesu. Wzięcie kredytu bankowego przez firmę wiąże się także z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w formie odsetek oraz prowizji, które w większości przypadków są znaczne.

Co wybrać?

Wybór odpowiedniego źródła finansowania dla swojego przedsiębiorstwa nie jest tak prostym zadaniem, jak to się może na początku wydawać. Przede wszystkim przed podjęciem decyzji powinno się dokładnie przeanalizować sytuację swojego przedsiębiorstwa pod kątem finansowym. Możliwe jest również skonsultowanie sytuacji z doradcą finansowym, który na pewno wskaże odpowiednie rozwiązanie.