post

Jakie są największe obawy sprzedawców przed wprowadzeniem terminali płatniczych? Obalamy mity.

 

Każdego dnia coś kupujemy i musimy za to płacić. Coraz częściej unikamy noszenia ze sobą portfela wypchanego pieniędzmi, gdyż boimy się, ze nas okradną. Ponadto, płacenie plastikowym pieniądzem jest całkowicie bezpieczne. Dlatego tak ważne dla nas jest, by w sklepie była akceptacja kart płatniczych. Czego boją się sprzedawcy, którzy nie instalują terminala?

Dlaczego w wielu sklepach nie ma akceptacji kart płatniczych?

Wielu handlowców niechętnie instaluje w swoich sklepach terminale płatnicze, uważając, że to dla nich kiepski interes. Opłaty, jakie sprzedawca ponosi na rzecz banku, organizacji płatniczych i firmy instalującą terminale w związku z transakcjami bezgotówkowymi, są w Polsce bardzo wysokie. Ponadto, przedsiębiorca musi także płacić za dzierżawę terminala. Zapewne kiedyś te obawy były słuszne, ale obecnie akceptacja kart płatniczych nie oznacza konieczności ponoszenie dodatkowych, wysokich opłat. Problem wysokich stawek opłat interchange zainteresował polskich parlamentarzystów, którzy przegłosowali nowelizację do ustawy o usługach płatniczych. W związku z tym, obecnie maksymalna stawka tej opłaty może wynosić około 0,5% wartości transakcji. Ponadto, w przyszłości stawki mogą być jeszcze niższe. Warto więc zainstalować terminale. Coraz więcej klientów nie nosi gotówki, a woli płacić kartą. Jeśli nie damy im tej możliwości, mogą zrezygnować z zakupu w naszym sklepie.

Czy akceptacja kart płatniczych wydłuży kolejki w sklepie?

terminal płatniczy

Wielu sklepikarzy boi się, że konieczność obsługi terminala wydłuży kolejki w sklepie. Uważają bowiem, że transakcja kartą trwa bardzo długo, a zniecierpliwieni klienci wyjdą ze sklepu, co niekorzystnie wpłynie na wysokość zarobków. Tego typu obawy są bezpodstawne. Pierwsze systemy POS pracowały wyłącznie w oparciu o stacjonarną linię telefoniczną. Za każdym razem, gdy dokonywana była płatność z wykorzystaniem karty płatniczej, połączenie było inicjowane, a to czasami trwało nawet kilka minut. Obecnie nie ma już tego problemu, gdyż wykorzystuje się modemy oparte o cyfrową linię telefoniczną (ISDN), a łączenie następuje bardzo szybko. Akceptacja kart płatniczych nie musi oznaczać wydłużenia czasu obsługi pojedynczego klienta. Coraz więcej kart płatniczych bowiem to tak zwane karty zbliżeniowe, którymi płaci się błyskawicznie. W przypadku mniejszych zakupów, nie trzeba wpisywać numeru PIN, a transakcja jest bardzo szybko autoryzowana przez bank.

Zobacz również  Faktury wczoraj i dziś

Akceptacja kart płatniczych przyciąga do sklepu klientów, którzy nie lubią płacić gotówką. Obowiązkiem usługodawcy jest dbanie o zadowolenie klienta, więc warto kupić terminal i zapewnić mu możliwość wykonywania transakcji bezgotówkowych.