W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania od dewelopera. Z całą pewnością jest to bardzo korzystne rozwiązanie, jednak warto się do niego w szczególny sposób przygotować. Bardzo istotne są formalności, o których należy pamiętać przy zakupie mieszkania od dewelopera. Warto się z nimi zapoznać.
Umowa przedwstępna
Przed zakupem mieszkania od dewelopera bardzo często podpisywana jest umowa przedwstępna, która jest gwarancją rezerwacji lokalu mieszkalnego dla konkretnej osoby. Taka umowa najczęściej zawierana jest jeszcze przez rozpoczęciem budowy lub już w jej trakcie, jednak zanim lokale mieszkalne zostaną całkowicie wybudowane. Umowa przedwstępna powinna mieć formę aktu notarialnego. Tylko w tym przypadku będzie w pełni respektowana, dlatego warto o to w szczególny sposób zadbać. W przypadku podpisywania umowy przedwstępnej najczęściej wpłacana jest zaliczka lub zadatek przez kupującego na rzecz dewelopera.
Umowa rezerwacyjna
Kolejnym rodzajem umowy, jaka może być zawarta pomiędzy kupującym, a deweloperem jest umowa rezerwacyjna. Jest to umowa podpisywana w celu rezerwacji konkretnego lokalu mieszkalnego na rzecz kupującego. Zasady podpisywania tego rodzaju umowy nie są nigdzie regulowane. Jednak najczęściej wykorzystywana jest ona w przypadku rezerwacji danego mieszkania oraz starania się o kredyt bankowy, którym zamierza się zapłacić za mieszkanie. Udzielenie kredytu przez bank nigdy nie jest pewne, dlatego zazwyczaj podpisuje się w tym przypadku umowę rezerwacyjną, a nie umowę przedwstępną.
Umowa deweloperska
Wśród różnych rodzajów umów, które są podpisywane pomiędzy kupującym, a deweloperem można również wymienić umowę deweloperską, która jest niezwykle istotnym elementem całego procesu zakupu. Umowa deweloperska podpisywana jest przez obie strony u notariusza. Warto pamiętać o takiej jej formie, ponieważ jest to bardzo ważne. Na mocy tej umowy deweloper zobowiązuje się do postawienia budynku, w którym kupujący planuje zakupić mieszkanie.
Umowa przyrzeczona
Ostatnią umową, jaka jest podpisywana pomiędzy kupującym, a deweloperem jest umowa przyrzeczona. Jest to dokument, który ostatecznie przenosi własność mieszkania na kupującego, dlatego jest on niezwykle istotny. W przepisach kodeksu cywilnego nie jest dokładnie określone, kiedy umowa ta musi zostać podpisana. Jednak im szybciej, tym lepiej dla kupującego. Dlatego warto zwrócić swoją szczególną uwagę na termin podpisywania tego rodzaju umowy.
Terminy podpisywania umów
Z całą pewnością można stwierdzić, że terminy podpisywania umów są bardzo istotne dla obu stron, zarówno kupującego, jak i dewelopera. Ma to dość duże znaczenie w przypadku prowadzonych przez dewelopera inwestycji, a zwłaszcza tych, które cieszą się sporą popularnością wśród klientów. Wśród nich można przede wszystkim wyszczególnić taką ofertę jak nowe inwestycje Wrocław. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ są niezwykle korzystne.