post

Praca w banku – na co można liczyć

Wiele osób wybiera studia ekonomiczne z myślą o zdobyciu dyplomu, który umożliwi im uzyskanie pracy w banku. Wizja wysokich zarobków i szybkiego awansu sprawia, że zawód bankiera jawi się obecnie jako perspektywiczna praca. Czy wiesz, na jakie profity możesz liczyć, jeśli go wybierzesz?

Milenialsi wyznaczają standardy

Jeszcze kilkanaście lat temu praca w banku była marzeniem większości absolwentów studiów ekonomicznych, ponieważ umożliwiała uzyskanie imponująco wysokich premii i dawała szerokie możliwości rozwoju. Później jednak nastąpił kryzys finansowy, którego konsekwencją była fala zwolnień pracowników banków. Obecnie praca w bankowości znów uchodzi za stabilną, lecz mimo to HR-owcy muszą zadawać sobie coraz więcej trudu, by przekonać kandydatów do wzięcia udziału w rekrutacji. Głównym powodem jest zmiana sposobu postrzegania kariery przez pokolenie milenialsów, które szuka kreatywnej pracy i oczekuje od pracodawcy personalnego podejścia oraz dużej elastyczności. W przeciwieństwie do przedstawicieli wcześniejszych generacji ludzie urodzeni w ostatnich dwóch dekadach ubiegłego wieku często utożsamiają banki z nieco skostniałymi instytucjami, w których brakuje możliwości wykonywania interesujących zadań. Takie podejście młodych kandydatów wymusiło na pracodawcach rozszerzenie katalogu profitów związanych z podjęciem pracy w banku i sprawiło, że oferty zatrudnienia w sektorze bankowości stały się atrakcyjniejsze niż jeszcze kilka lat temu.

Zobacz również  Czym się zajmuje pracownik administracji europejskiej?

Na co możesz liczyć?

Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od nazwy banku, warto jednak zauważyć, że coraz trudniej już znaleźć ogłoszenia, w których potencjalny pracownik jest zachęcany do aplikowania jedynie wizją stabilnej pracy. Obecnie umowa o pracę jest standardem, podobnie jak premie uzależnione od efektów. Banki zaczęły więc oferować swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną i pakiety rekreacyjno-sportowe, a najbardziej nowoczesne instytucje gwarantują również pracę w stałych godzinach i zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Zestawienie atrakcyjnego wynagrodzenia i licznych profitów w połączeniu z możliwością szybkiego awansu może być kuszące dla absolwentów studiów ekonomicznych – również z pokolenia milenialsów.

Jeżeli więc lubisz pracę z klientem i nie przeraża cię konieczność realizowania ambitnych planów sprzedażowych, rozważ rozpoczęcie ścieżki zawodowej w banku. Warto to zrobić, ponieważ wiele wskazuje na to, że w przyszłości instytucje finansowe będą musiały jeszcze intensywniej zabiegać o młode talenty. A to oznacza, że jeśli teraz zwiążesz swoją przyszłość z pracą w banku, z czasem twoje warunki zatrudnienia będą stawały się coraz atrakcyjniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *