post

Prowadzisz firmę? Sprawdź dlaczego warto skorzystać z usług finansowania zakupów

Faktoring w tradycyjnej wersji znany jest dobrze każdemu przedsiębiorcy. Polega on na finansowaniu faktur sprzedażowych, czyli otrzymywaniu należnych środków finansowych przed datą zapadalności faktury. Niemniej jednak w ostatnim czasie bardzo popularna staje się usługa finansowania zakupów. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest dobrym rozwiązaniem dla firm?

Szybka płatność za zakupy

Zatory płatnicze mogą przydarzyć się w każdym przedsiębiorstwie, nawet takim, które dopasowało terminy zapadalności faktur sprzedażowych i zakupowych. Wystarczy bowiem, że jeden z kontrahentów nie dokona zapłaty na czas, a przedsiębiorstwo może pozostać bez środków, którymi sfinansowałoby swoje zakupy. Teoretycznie firmy mogą starać się o kredyt obrotowy, jednak banki nie przyznają go od ręki – na decyzję trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Dodatkowo kredyt obrotowy to rozwiązanie na krótki okres czasu, które zwykle pomaga spłacić zaległe zobowiązania. Tymczasem większość przedsiębiorców potrzebuje instrumentu finansowego, który pozwoli im płacić za faktury zakupowe, zanim te staną się wymagalne. Ich oczekiwania spełni usługa finansowania zakupów, która skierowana jest zarówno do młodych przedsiębiorstw, jak i tych, które nieco dłużej funkcjonują na rynku.

Na czym polega faktoring zakupowy?

Finansowanie zakupów umożliwia dokonanie płatności za fakturę nawet wtedy, jeśli firma w danym momencie nie posiada środków na realizację przelewu. Nie musi, ponieważ faktura opłacana jest przez firmę faktoringową. Dopiero w terminie zapadalności przedsiębiorca zobowiązany jest uiścić przelew już nie na rzecz kontrahenta, a właśnie firmy, która wcześniej sfinansowała zakupy. Płatności regulowana jest bezpośrednio na konto dostawcy, dzięki czemu można znacznie ograniczyć czas potrzebny na wykonanie przelewu. Przeciwieństwem finansowania zakupów jest kredyt bankowy, z którego środki w pierwszej kolejności przelewane są na konto kredytobiorcy. Ten zaś musi wykonać kolejny przelew, na konto dostawcy. Finansowanie zakupów pozwala korzystać z różnego rodzaju rabatów, których kontrahenci często udzielają, gdy płatność zostanie dokonana przed terminem. Zwykle dają na to kilka dni, dlatego im szybciej przelew dojdzie na konto dostawcy, tym większa szansa na uzyskanie rabatu. Kwota „odzyskana” w ten sposób staje się własnością przedsiębiorcy, a nie firmy faktoringowej. Dzięki temu może on w dłuższej perspektywie czasowej niemal całkowicie zamortyzować koszt zakupów, a tym samym wygenerować większe zyski. Kwota finansowania zawsze ustalana jest indywidualnie, w zależności od ogólnej kondycji finansowej firmy. Przedsiębiorca może więc zlecić finansowanie zakupów dokonywanych u jednego bądź u większej ilości kontrahentów. Faktoring zakupowy może więc stać się kolejnym źródłem finansowania obcego Jego dywersyfikacja jest niezmiernie istotna w każdym przedsiębiorstwie, gdyż pozwala zachować większą zdolność finansową, a także generować większe zyski.

Zobacz również  Usługi FTL i LTL - co to?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *