post

Przesyłki niestandardowe – czym są i jak je dostarczy

Opony, niewymiarowe palety czy pakunki o nieregularnych kształtach, zawinięte w stretch to najczęstsze przykłady przesyłek niestandardowych. Czy wiesz, co powinieneś zrobić, zanim dostarczysz je firmie kurierskiej? I jak wygląda prawidłowa wysyłka palety? Odpowiedzi na pytania znajdziesz poniżej.

Problematyczne przesyłki

Tajemnica szybkości doręczenia paczek przez kuriera tkwi w automatyzacji pracy. Przesyłki są przekazywane kolejno do poszczególnych oddziałów, a następnie przesuwane na taśmach oraz skanowane. Wszystko, co w jakikolwiek sposób zaburza lub utrudnia ten proces jest dodatkowo wyceniane przez firmy kurierskie. Przykładem tego są przesyłki niestandardowe, a więc takie, które z różnych powodów nie mogą być przewożone na taśmie. Każde przedsiębiorstwo nieco inaczej definiuje wymiary, kształt, wagę i sposób zapakowania problematycznych paczek. Mimo to możesz z góry założyć, że przesyłką niestandardową będą: opony i inne przedmioty cylindryczne wysyłane bez kartonowego pudełka, paczki owinięte folią typu stretch czy pakunki złożone z kilku połączonych ze sobą kartonów. Do tej kategorii zaliczają się też jeszcze niewymiarowe paczki o wadze przekraczającej ok. 30 kg, choć jedna z firm kurierskich obsługuje w wersji standardowej także pakunki ważące nawet 70 kg. W jaki zatem sposób dostarczyć odbiorcy jego zamówienie, jeżeli mamy do czynienia ze zbyt dużą lub ciężką przesyłką? W takiej sytuacji konieczna będzie wysyłka palety. Zobacz, w jaki sposób należy ją zapakować, by uniknąć problemów.

Zobacz również  Rodzaje transportu morskiego 

Wysyłka palety w praktycemagazyn logistyczny

Zanim umieścisz towar na palecie, sprawdź, jakie są jej dopuszczalne wymiary według regulaminu wybranej firmy kurierskiej. Pamiętaj również o dokładnym przymocowaniu wszystkich ruchomych elementów przewożonego towaru do podstawy – możesz to zrobić na przykład przy użyciu śrub, folii lub taśm bindujących. Następnie dopilnuj, by sposób jego ułożenia uniemożliwiał wysunięcie się jakiegokolwiek elementu jego poza obrys palety. Jeżeli chcesz uniknąć dodatkowej opłaty związanej z wysyłką palety, unikaj:

– dostarczania kurierowi tzw. elementów niespaletyzowanych, na których widnieją naklejki z napisami „góra” lub „dół”,

– przygotowywania do wysyłki przedmiotów o nieregularnych kształtach oraz produktów zawierających płyny tj. kanister,

– nadawania towarów o cylindrycznym, okrągłym lub owalnym kształcie,

– przekraczania wymiarów określonych przy wysyłce palety.

Wysłanie przesyłki niestandardowej nie zmniejszy szans na jej doręczenie, lecz może doprowadzić do naliczenia dodatkowych opłat. Zanim więc zdecydujesz się skorzystać z usług poczty, sprawdź dopuszczalne wymiary paczek oraz palet i upewnij się, że towar został właściwie spakowany. Dzięki temu unikniesz wzrostu kosztów i niepotrzebnego stresu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *