post

Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Która forma bardziej się opłaca

Kiedy chcemy otworzyć swoją firmę, będziemy musieli podjąć wiele decyzji, z których ta dotycząca założenia konta dla firmy będzie najprostsza. Na początek, zanim założymy jednoosobową działalność gospodarcza, zastanówmy się, czy lepsza nie będzie spółka z o.o.? Jakie plusy mają te rozwiązania? Co się bardziej opłaca?

Zanim założymy konto dla firm. Jak się rejestruje działalność?

Idealne konto dla firmy w Nest BankuPorównując działalność gospodarczą a spółkę z o.o. w kwestii rejestracji działalności, ta pierwsza na pewno wygrywa, gdyż wpis do CEIDG nie wymaga opłat czy zbędnych formalności. W przypadku spółki z o.o. procedura jest bardziej skomplikowana, gdyż konieczne jest sporządzenie umowy spółki. Do założenia spółki z o.o. konieczny jest też kapitał zakładowy. Jego minimalna wartość będzie wynosić 5 tysięcy złotych, choć nie zawsze musi być pokryty gotówką. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe opłaty – koszt wpisu do KRS (500 zł lub 300 zł) oraz za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (około 100 zł). W przypadku zakładania konta dla firm, opłaty powinny być podobne.

Zobacz również  Jaki wybrać terminal płatniczy - klasyczny czy przenośny?

Jak się dysponuje pieniędzmi w różnych formach działalności? Zasady korzystania z konta dla firm

Osoba wpisana do CEIDG nie będzie otrzymywać pensji czy dokładnie rozliczać każdej złotówki, co oznacza, że może swobodnie wydawać pieniądze, które wpłyną na konto. W spółce z o.o. jest natomiast inaczej – założyciel czy współzałożyciel nie będzie mógł swobodnie korzystać z pieniędzy dostępnych na koncie dla firm, gdyż wszystkie wpłaty i wypłaty muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w umowach czy fakturach.

Nie tylko konto dla firm. Kwestia księgowości i podatków

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej księgowość można prowadzić w formie uproszczonej, co można robić nawet samemu. Spółka z o.o. musi prowadzić tak zwaną pełną księgowość, co należy zlecić księgowej, której trzeba będzie płacić. W obu formach działalność trzeba płacić podatki, a w przypadku spółki trzeba będzie płacić podatek dochodowy od osób prawnych – CIT, a następnie kolejnemu opodatkowaniu podlega wypłata wynagrodzenia. Jednoosobowa działalność gospodarcza będzie natomiast objęta tylko jednym podatkiem. Czy to oznacza, że w przypadku spółki mniej pieniędzy zostanie na koncie dla firm? Nie jest to takie oczywiste, gdyż podatek CIT można pomniejszyć, wliczając w koszt uzyskania przychodu więcej elementów niż jest to możliwe w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak się opłaca ZUS? Na czym polega ograniczony zakres odpowiedzialności?

Prowadząc działalność w formie spółki z o.o. nie będziemy musieli opłacać składek z tytułu ubezpieczeń społecznych, które są wysokie. Należy jednak pamiętać, że w spółce musi być przynajmniej dwóch wspólników. Poza tym, iż więcej pieniędzy zostanie na koncie dla firm, jest jeszcze jedna zaleta spółki z o.o., a mianowicie ograniczona odpowiedzialność. W przypadku przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG będzie on odpowiadał całym swoim majątkiem osobistym, a w przypadku spółki z o.o. wspólnicy za zobowiązania spółki nie odpowiadają, a ewentualni wierzyciele będą się domagać spełnienia świadczeń tylko z majątku spółki.

Zobacz również  Przesyłki niestandardowe – czym są i jak je dostarczy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która forma działalności będzie lepsza. Przed założeniem firmy warto skorzystać z doradcy, który zbada sytuację i podpowie, które rozwiązanie jest rozsądne. Dzięki temu więcej pieniędzy będzie zostawało na naszym koncie dla firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *