Jak wiadomo, transport jest najważniejszą gałęzią każdej dobrze działającej gospodarki. Warto wiedzieć, na czym polegają skomplikowane mechanizmy oraz powiązania między poszczególnymi rodzajami transportu.
Co to są rozwiązania FTL i LTL?
Na wstępie należy zaznaczyć, że usługi transportowe zostały zdefiniowane po to, aby móc usprawnić i co najważniejsze przyśpieszyć cały proces logistyczny. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje transportu i są to: FTL, czyli transport całopojazdowy oraz LTL, czyli transport drobnicowy. Ładunki Full Load Truck to po prostu ładunki, którymi wypełnić można całą przestrzeń dostępną w ciężarówce, naczepie, czy też samochodzie dostawczym. Drugie z nich, czyli Less Truck Load to przewóz towarów drobnicowych, których objętość nie będzie wystarczająca do wypełnienia całej przestrzeni ładunkowej.
Chcąc usprawnić transport w swojej firmie, warto wybrać sprawdzone dedykowane rozwiązania FTL/ LTL, ponieważ gwarantują one wiele usprawnień. Warto przybliżyć, na czym polegają oba rodzaje załadunku.
Transport FTL i LTL
W przypadku transportów całopojazdowych FTL, klient może otrzymać maksymalną przestrzeń załadunkową. Można przez to rozumieć, że cały pojazd będzie do jego wyłącznej dyspozycji i będzie mógł on przewieźć, tyle artykułów na ile pozwala ładowność. Warto nadmienić, że jest to rozwiązanie używane w przypadku nie tylko dużych pod względem fizycznym ładunków. Mogą to być również towary spożywcze, które jak wiadomo, mogą wymagać bardzo szybkiej i sprawnej dostawy. Co ważne, trasa przejazdu w przypadku FTL jest ustalana według zaleceń zleceniodawcy. Transport Less Truck Load polega na tym, że dostępna w samochodzie dostawczym czy też naczepie przestrzeń dzielona jest pomiędzy kilku poszczególnych nadawców, którzy mają płacić proporcjonalnie za przewożenie swoich towarów. Warto zaznaczyć, że taki rodzaj transportu jest lepszym i tańszym rozwiązaniem w przypadku przewozy drobnych ładunków, które mają trafić pod różne adresy.
Główne różnice pomiędzy LTL i FTL
Jeśli chodzi o LTL, to należy mieć na uwadze fakt, iż przewoźnik musi mieć dużo więcej czasu na skompletowanie odpowiedniej ilości towarów na daną trasę. Jak wiadomo, w interesie przewoźnika jest to, żeby przestrzeń ładunkowa pojazdu była jak najbardziej zapełniona. Również w przypadku LTL, towary pochodzą od różnych klientów, dlatego też należy dobrze skoordynować dostawy od klientów. Co ważne, towary pochodzące od jednego dostawcy mogą w czasie załadunku znaleźć się w kilku pojazdach dostawczych. Może mieć to wpływ na różny czas dostawy towarów. Każdy, kto chce usprawnić dostawy towarów do klientów, powinien sięgać po usługi zaufanych firm, które od lat świadczą usługi transportowe. Niezależnie od tego, czy zleceniodawca sięgnie po LTL, czy FTL można być pewnym tego, że w każdym przypadku należy wybrać zaufanego przewoźnika, który w swojej flocie ma odpowiednie pojazdy, które powinny być również dostosowane do przewozu różnego rodzaju towarów. Co ważne, typ zabudowy wynajętego pojazdu może być ograniczeniem, dlatego też należy zapoznać się z ofertą firm, które mają wiele różnych pojazdów.