post

Wybór papieru do drukarek

Drukarka to sprzęt, który znajduje się w każdy biurze. Do jej funkcjonowania potrzebny jest zestaw tuszy oraz papier. Ten ostatni tylko z pozoru jest zawsze taki sam. Określenie „papier do drukarki” ma wiele znaczeń. Warto poznać różne rodzaje papieru używanego do wydruku.

Parametry i właściwości

Własności poszczególnych typów papieru odróżniają je od siebie w sposób szczegółowy lub zasadniczy. Do zasadniczych wyróżników należy oczywiście format. Ten najpopularniejszy to 210 na 297 mm czyli A4. Jednak nie tylko na nim można drukować. Specjalistyczne wymiary mają druki zaproszeń, zdjęć czy plakatów – aby je drukować należy posłużyć się niestandardową drukarką. Dlatego uznajmy, że większość biur pracuje jedynie w formacie A4. To twierdzenie nie będzie dalekie od prawdy.

To czym wyróżnia się papier ksero w standardowym formacie jest jasność bądź białość. To jedna z podstawowych wartości, na którą zwraca się uwagę przy wyborze. Parametr występuje w trzech klasach A, B i C. Klasa A to papier o najlepszych właściwościach, najbielszy, który zapewnia duży kontrast i pełne odwzorowanie gamy kolorów. Kolejne klasy mają słabsze wyniki w tych kategoriach jednak są bardziej ekonomiczne. Można także wziąć pod uwagę oznaczenia „+” bądź „++” przy literze klasy – to dodatkowe wskaźniki oznaczające najwyższa jakość, o której zapewniają producenci. Do grona podstawowych parametrów papieru ksero należą jeszcze gramatura i rozdzielczość.

Ważne dla jakości

Gramatura jest czynnikiem, który decyduje o jakości wydruku, Najczęściej spotykany jest papier o gramaturze 80g/m2, którzy wystarczy do użytku domowego oraz większości zastosowań biurowych. Jednak dla ofert produktowych nada się papier 90g/m2 i wyżej, a do zdjęć nawet taki do 160g/m2. Druk na kartach o dużej gramaturze wymaga opieki nad procesem drukowania i dopasowanego sprzętu.

Rozdzielczość z kolei jest podyktowana typem drukarki, z której korzystamy. Dla najpopularniejszych drukarek atramentowych najwyższa to 9600×2400 dpi natomiast w przypadku laserowych – 1200×1200 dpi. (Określenie „dpi” to liczba kropek na cal wydruku).

Główne rodzaje papieru

Podstawowym rodzajem jest papier ksero „uniwersalny”. Poprzez to określenie powinno się jednak rozumieć „najczęściej używane” lub „do codziennych zastosowań”. Papier uniwersalny posiada gramaturę 80g/m2 i jest ekonomiczny. Dobrze sprawdza się w zastosowaniach niewymagających doskonałej jakości – dokumentach wewnętrznych itp. Rodzajami bardziej dopasowanymi do typów urządzeń wielofunkcyjnych biurowych (drukarka, kserokopiarka) są papiery do drukarek igłowych, atramentowych lub laserowych.

Warto kierować się tymi określeniami kupując ryzy papieru. Technika nanoszenia druku znacząco różni się w przypadku dwu ostatnich typów drukarek. W przypadku niedopasowania może spadać jakość, a efekt może okazać się niezadowalający.

Gdy chodzi o zastosowanie specjalne trzeba wziąć pod uwagę wybór papieru fotograficznego (atramentowego, laserowego i termosublimacyjnego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *