post

Do czego używa się hoboków?

Wiele cieczy, smarów innej chemii przemysłowej i spożywczej, a także produkty spożywcze magazynowane w celu ich naturalnej przeróbki, zamyka się w pojemnikach zwanych hobokami.

Czym jest hobok?

Hobok to pojemnik z wiekiem, wyposażony w uchwyty do przenoszenia go w dowolne miejsce.
Pojemniki te mogą być wykonane z różnych materiałów – najczęściej to metal. Malowany farbą proszkową wewnątrz pojemnika i na zewnętrznej stronie lub wewnątrz ocynkowany a na zewnątrz pomalowany na dowolny kolor: może to być także tworzywo sztuczne, dopuszczone do kontaktu z żywnością. Pokrywy pojemników często posiadają uszczelki i zaciski lub zawiasy, pozwalające na ich szczelne dociśnięcie do drugiej części pojemnika. Pokrywa może mieć otwory, zamykane na pasujące do niej korki.

Praktyczne hoboki tekturowe

Oryginalnym rodzajem hoboka jest pojemnik wykonany z kartonu lub sztywnej tektury. Niektóre są wzmacniane metalowymi obręczami lub mocnym drutem.

Hoboki metalowe

Pojemniki wykonane z metalu mogą mieć dowolny kształt i pojemność. Najczęściej mają postać beczek z uchwytami lub prostych wiader z kabłąkiem ułatwiającym jego transport. Na górną część hoboka nakłada się plastikowe wieko, dobrze dopasowane do średnicy otworu. Materiałem użytym do produkcji hoboków metalowych jest blacha ze stali nierdzewnej. Dno mocowane jest na stałe i jest bardzo szczelne.

Zobacz również  Usługi FTL i LTL - co to?

Zastosowanie hoboków

Pojemność hoboków liczy się w litrach, gdyż najczęściej przechowuje się w nich płyny, ciecze, żele, ale także produkty spożywcze takie jak kapusta kiszona, kiszone ogórki czy inne artykuły spożywcze. Hoboki również znakomicie nadadzą się do magazynowania suchych produktów jak mąka, kasze, zboże czy większa ilość karmy dla psa, gdyż hoboki występują w kilku pojemnościach, od kilku do kilkunastu litrów.

Hoboki znane są nie tylko w przemyśle – dobrze sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym do przechowywania akcesoriów higienicznych dla kota, piasku na wypadek pożaru czy jako pojemniki na rzeczy rzadko używane.
Wiele osób kupuje je na działkę rekreacyjną, gdzie znajdują wiele zastosowań; mogą służyć jako skrzynki narzędziowe, pojemniki na pozostałości po remoncie, kontenery na śmieci, podręczny magazyn na drewno, pellet czy inny materiał do kominków i w wielu innych sytuacjach.

Hoboki do zadań specjalnych

Hobokami nazywane są również pojemniki lub przedmioty o szczególnych zastosowaniach i mogą to być: tuleje na rysunki techniczne, szpule nawojowe na drut, łańcuch, sznurek lub kabel, a także tuleje szalunkowe, wzmocnione drutem, stosowane do prac budowlanych, gdzie sprawdzają się jako formy do tworzenia kolumn lub wsporników betonowych.

Hoboki są pojemnikami wielofunkcyjnymi wykorzystywanymi w wielu gałęziach przemysłu spożywczego, medycznego czy chemicznego, ze względu na ich trwałość, szczelność i odporność na wiele czynników. Przymocowane uchwyty natomiast pozwalają na łatwy i bezpieczny transport hoboka z zawartością w dowolnie wybrane miejsce.

Zobacz również  Opłacalność franczyzy, wartość inwestycji i możliwe zwroty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *