post

Jak niszczyć płyty CD?

Płyty CD to mogą być nośnikami różnych danych, w tym także tzw. wrażliwych. Z tego właśnie względu ich niszczenie nie jest takie proste, ponieważ zwykłe usunięcie danych wcale nie oznacza, że nie da się ich odtworzyć. Bezpieczne niszczenie płyt CD wymaga odpowiednich procesów i urządzeń, które powinny spełniać wymogi zawarte w normie 66399 opublikowanej przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny.

Jakie dane znajdują się na płytach CD?

Obecnie ilość danych oraz informacji, które zapisywane są płytach CD jest naprawdę duża, co oznacza, że proces ich usuwania wymaga dodatkowego nadzoru. W firmach często na płytach zapisuje się nie tylko firmowe, często tajne dokumenty, a także bazy danych czy pocztę elektroniczną. Nie mogą one więc trafić w niepowołane ręce, zwłaszcza że w przypadku ich ujawnienia można narazić się duże kary finansowe, związane np. z nieuprawnionym ujawnianiem danych osobowych klientów.
Nośniki takie jak płyty CD zwykle służą do jednorazowego zapisu danych, których nie można później w prosty sposób usunąć. Niezbędne jest ich mechaniczne zniszczenie, ponieważ tylko to gwarantuje bezpowrotne unicestwienie zapisów znajdujących się na nośnikach. Warto w tym celu skorzystać z praktycznych i bezpiecznych rozwiązań, które oferowane są przez różnorodne firmy specjalizujące się w niszczeniu nośników danych.

Zobacz również  Czy odnawianie mebli ma sens?

Jak skutecznie zniszczyć płytę CD?

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych mobilnych niszczarek płyt CD. Są one niezwykle wydajne i bez problemu mogą być przewiezione do siedziby firmy. Posiadają one specjalną funkcję, pozwalającą na kontrole postępu niszczenia płyt. Daje to pewność, że nośniki danych faktycznie są zniszczone.
Ponadto specjalistyczne firmy, które oferują wynajem przenośnych niszczarek gwarantują klientom nie tylko bezpieczeństwo, ale również postępowanie w zgodzie z normami, które zapewniają ochronę środowiska naturalnego. Oznacza to, że wszystkie zniszczone płyty są utylizowane w sposób zgodny z przepisami, a po zakończeniu procesu klient otrzymuje stosowaną dokumentację.
Z usług tego rodzaju podmiotów korzysta wielu przedsiębiorców, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie poufności danych znajdujących się na płytach CD. Profesjonalna utylizacja nośników danych daje pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce, co mogłoby przyczynić się do różnorodnych problemów.

Recycling płyt CD

Chociaż trwałość płyt CD określana jest nawet na 300 lat to w praktyce bardzo łatwo ulegają one uszkodzeniu. W przypadku, gdy nie zawierają one tzw. wrażliwych danych, można spróbować ponownie jest wykorzystać. Istnieje wiele sposobów na nadanie płytom CD zupełnie nowego życia. Rozwiązania te polecane są zwłaszcza osobom, które mają niewiele nośników i nie są im one już potrzebne. Płyty CD znakomicie sprawdzają się jako ozdoba strachów na wróble, nowoczesne zegary, czy podstawki pod kubki. Można z nich zrobić efektowne instalacje ścienne lub ramki do zdjęć. Ograniczeniem jest właściwie tylko wyobraźnia, więc zamiast zastanawiać się jak zniszczyć płytę CD, lepiej zrobić z niej coś praktycznego.

Zobacz również  Faktoring vs. kredyt bankowy – które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze?