post

Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Która forma bardziej się opłaca

Kiedy chcemy otworzyć swoją firmę, będziemy musieli podjąć wiele decyzji, z których ta dotycząca założenia konta dla firmy będzie najprostsza. Na początek, zanim założymy jednoosobową działalność gospodarcza, zastanówmy się, czy lepsza nie będzie spółka z o.o.? Jakie plusy mają te rozwiązania? Co się bardziej opłaca?

Zanim założymy konto dla firm. Jak się rejestruje działalność?

Idealne konto dla firmy w Nest BankuPorównując działalność gospodarczą a spółkę z o.o. w kwestii rejestracji działalności, ta pierwsza na pewno wygrywa, gdyż wpis do CEIDG nie wymaga opłat czy zbędnych formalności. W przypadku spółki z o.o. procedura jest bardziej skomplikowana, gdyż konieczne jest sporządzenie umowy spółki. Do założenia spółki z o.o. konieczny jest też kapitał zakładowy. Jego minimalna wartość będzie wynosić 5 tysięcy złotych, choć nie zawsze musi być pokryty gotówką. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe opłaty – koszt wpisu do KRS (500 zł lub 300 zł) oraz za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (około 100 zł). W przypadku zakładania konta dla firm, opłaty powinny być podobne.

Zobacz również  Prowadzisz firmę? Sprawdź dlaczego warto skorzystać z usług finansowania zakupów

Jak się dysponuje pieniędzmi w różnych formach działalności? Zasady korzystania z konta dla firm

Osoba wpisana do CEIDG nie będzie otrzymywać pensji czy dokładnie rozliczać każdej złotówki, co oznacza, że może swobodnie wydawać pieniądze, które wpłyną na konto. W spółce z o.o. jest natomiast inaczej – założyciel czy współzałożyciel nie będzie mógł swobodnie korzystać z pieniędzy dostępnych na koncie dla firm, gdyż wszystkie wpłaty i wypłaty muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w umowach czy fakturach.

Nie tylko konto dla firm. Kwestia księgowości i podatków

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej księgowość można prowadzić w formie uproszczonej, co można robić nawet samemu. Spółka z o.o. musi prowadzić tak zwaną pełną księgowość, co należy zlecić księgowej, której trzeba będzie płacić. W obu formach działalność trzeba płacić podatki, a w przypadku spółki trzeba będzie płacić podatek dochodowy od osób prawnych – CIT, a następnie kolejnemu opodatkowaniu podlega wypłata wynagrodzenia. Jednoosobowa działalność gospodarcza będzie natomiast objęta tylko jednym podatkiem. Czy to oznacza, że w przypadku spółki mniej pieniędzy zostanie na koncie dla firm? Nie jest to takie oczywiste, gdyż podatek CIT można pomniejszyć, wliczając w koszt uzyskania przychodu więcej elementów niż jest to możliwe w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak się opłaca ZUS? Na czym polega ograniczony zakres odpowiedzialności?

Prowadząc działalność w formie spółki z o.o. nie będziemy musieli opłacać składek z tytułu ubezpieczeń społecznych, które są wysokie. Należy jednak pamiętać, że w spółce musi być przynajmniej dwóch wspólników. Poza tym, iż więcej pieniędzy zostanie na koncie dla firm, jest jeszcze jedna zaleta spółki z o.o., a mianowicie ograniczona odpowiedzialność. W przypadku przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG będzie on odpowiadał całym swoim majątkiem osobistym, a w przypadku spółki z o.o. wspólnicy za zobowiązania spółki nie odpowiadają, a ewentualni wierzyciele będą się domagać spełnienia świadczeń tylko z majątku spółki.

Zobacz również  Jaki wybrać terminal płatniczy - klasyczny czy przenośny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która forma działalności będzie lepsza. Przed założeniem firmy warto skorzystać z doradcy, który zbada sytuację i podpowie, które rozwiązanie jest rozsądne. Dzięki temu więcej pieniędzy będzie zostawało na naszym koncie dla firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *